Vznikla v rámci našej organizácie v januári 2021. Nadväzujeme na spoluprácu organizácie Asociácia supervízorov a sociálnych poradcov (ASSP), Bratislava, ktorá realizovala kompletnú postpenitenciárnu a penitenciárnu starostlivosť terénnou alebo ambulantnou formou do decembra 2020. V súčasnosti tieto služby poskytujeme v rámci našej organizácie ako jediné neštátne zariadenie na Slovensku.
Poradňa je určená
-
Rodinám ktorých člen je vo/po výkone trestu odňatia slobody alebo vo/po výkone iného trestu
-
Jednotlivcom ktorí sú podmienečne odsúdení (v rámci listovej korešpondencie) alebo podmienečne prepustení
-
Ľuďom vo výkone trestu
Rok 2022 bol pre nás významný v rámci našej Poradne pre ľudí vo/po výkone trestu a ich rodiny. Rozšírili sme naše služby v rámci ďalších krajov. V súčasnosti v poradni poskytujeme služby (sociálne a psychologické poradenstvo, program sociálneho výcviku) v Bratislavskom, Trnavskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Zároveň nás kontaktujú klienti z výkonu trestu aj z iných krajov kde nás žiadajú o pomoc. Veľmi významnou úlohou tejto poradne je listová korešpondencia, kedy sa na nás klienti obracajú s prosbou o pomoc pri hľadaní zamestania, ubytovania. Prostredníctvom týchto tém sa dostávame ku komplexnej pomoci pre klienta – práca s emóciami, zvládanie hnevu, rôzne druhy závislosti,sebarozvoj,sebapoznávanie ako aj úprava komunikácie s rodinou, pretože práve táto zohráva významnú úlohu v rámci podpory kientov vo výkone trestu ako aj po prepustení.
Počas roka 2022 sme pôsobili v rámci skupinových aktivít v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Bratislava, kde pôsobíme už od roku 2021. Pracujeme pravidelne na mesačnej báze s 2 skupinami v rôznych oddieloch.
Áno niekto si povie, prečo pracujeme práve s odsúdenými, veď si svoj trest zaslúžia. Nepochybne, ak niekto spácha testný čin, je právoplatne odsúdený a teda si tento trest “odpykáva” v zmysle zákona. Ale na druhej strane, sú to ľudia s rôznymi životnými situáciami a príbehmi, ktoré ich v živote ovplyvnili. Práve z dôvodu minimalizovania recidívy je dôležitá práca s ľuďmi už počas výkonu trestu .Naše skupiny sú zamerané na sebapoznávania, zvládanie hnevu, plánovanie prvých dní po výstupe, kommunikácia s rodinou,spracovanie nálepky “trestanec“ a mnoho ďalších tém, ktoré sú vždy prispôsobené odsúdeným.
Naša práca môže byť realizovaná aj vďaka finančným dotáciam z Bratislavského samosprávneho kraja v rámci projektu Centrum pre rodinu v kríze, ako aj dotáciou z ministerstva spravodlivosti – realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedný TENENET o.z.
Zároveň sme začali spoluprácu s výstupným oddielom v rámci projektu “Šanca na návrat” v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Želiezovce ako aj v klasickom oddiely v rámci tohto výkonu, kde takisto pracujeme v rámci skupinových aktivít.
Ďalším dôležitým bodom našej poradne je práca s klientom, ktorým je nariadený program sociálneho výcviku, alebo psychologické poradenstvo. Program sociálneho výcviku je alternatívnou formou trestu, zameraný na resocializáciu.
Celkovo sme v roku 2022 poskytli 710 poradenstiev pre 94 klientov.
Z celkového počtu klientov tvorí 79% mužov a 16% žien.
Klienti sa na nás obracali s materiálnou pomocou – hlavne klienti pri výstupe z výkonu trestu,s prosbou o pomoc pri hľadaní ubytovania, hľadaní práce, dlhodobo nepriaznivý zdravotnný stav. Zároveň v rámci psychologického a sociálneho poradenstva sme poskytovali poradenstvo v oblasti závislosti, zvládania náročnej situácií, úzkostné a depresívne stavy, partnerské a vzťahové problémy, ohrozenie sociálnym vylúčením, práca s hranicami, dysunkčné rodinné vzťahy, zvládanie rodičovských zručnosti. Uskutočňujeme aj rôzne výchovné programy nariadené súdom.