Sociálna ekonomika sa vzťahuje na celý rad ekonomických činností a organizácií, ktoré uprednostňujú sociálne a environmentálne ciele pred ziskom. Medzi tieto aktivity a organizácie môžu patriť družstvá, neziskové organizácie, sociálne podniky, organizácie pre rozvoj komunít a iné podobné subjekty.
V sociálnej ekonomike je primárnym cieľom využívať ekonomickú činnosť na dosiahnutie sociálnych a environmentálnych cieľov, ako je znižovanie chudoby, vytváranie pracovných miest, podpora trvalej udržateľnosti životného prostredia a zlepšovanie blahobytu komunity.
Sociálna ekonomika často funguje v oblastiach, kde tradičné trhy nedokázali poskytnúť riešenia, ako je poskytovanie služieb marginalizovaným komunitám, podpora rozvoja miestnych ekonomík a podpora sociálnej a environmentálnej spravodlivosti.
Typickým príkladom organizácií sociálnej ekonomiky sú neziskové organizácie, ktoré poskytujú služby komunitám tam kde je ich nedostatok, a sociálne podniky, ktoré využívajú zisky na financovanie sociálnych a environmentálnych iniciatív.
Sociálna ekonomika je dôležitou súčasťou mnohých miestnych a národných ekonomík na celom svete a bola uznávaná ako cenný nástroj na podporu hospodárskeho rozvoja a sociálneho začlenenia.
Sociálna inovácia je pojem označujúci vývoj a implementácie nových nápadov, stratégií, produktov alebo procesov, ktorých cieľom je riešiť sociálne alebo environmentálne výzvy a vytvárať pozitívny sociálny vplyv. Sociálna inovácia sa môže vyskytnúť v rôznych sektoroch vrátane podnikania, vlády a občianskej spoločnosti a často zahŕňa spoluprácu medzi zainteresovanými stranami s cieľom vytvoriť udržateľné riešenia.
Sociálna inovácia môže mať mnoho podôb, ako vývoj nových technológií, produktov a služieb, ktoré riešia sociálne alebo environmentálne výzvy; vytváranie nových obchodných modelov, ktoré uprednostňujú sociálny vplyv pred ziskom; a implementáciu nových politík a programov, ktoré podporujú sociálnu a environmentálnu udržateľnosť.
Príklady sociálnych inovácií zahŕňajú iniciatívy na zníženie chudoby, zlepšenie prístupu k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti, podporu trvalo udržateľného poľnohospodárstva a vytvorenie dostupného bývania. Sociálna inovácia sa môže týkať aj vývoja nových prístupov k riešeniu zložitých sociálnych problémov, akými sú zmena klímy alebo nerovnosť, a vytváranie nových sietí a partnerstiev na podporu sociálnych zmien.
Príklady úspešných iniciatív sociálnej inovácie
-
Mikrofinancovanie sociálna inovácia, ktorá poskytuje malé pôžičky podnikateľom a jednotlivcom, ktorí nemajú prístup k tradičným bankovým službám. Tento prístup pomohol miliónom ľudí začať alebo rozvíjať malé podniky, zlepšil ekonomické príležitosti a znížil chudobu.
-
Spravodlivý obchod sociálna inovácia, ktorá sa snaží vytvoriť spravodlivejšie obchodné vzťahy medzi výrobcami v rozvojových krajinách a spotrebiteľmi na globálnom severe. Iniciatívy spravodlivého obchodu podporujú udržateľné poľnohospodárstvo a platia výrobcom spravodlivé ceny, podporujú miestne ekonomiky a znižujú chudobu.
-
Obnoviteľná energia sociálna inovácia, ktorá podporuje využívanie udržateľných zdrojov energie, ako je solárna, veterná a vodná energia, čím sa znižuje závislosť od fosílnych palív a znižujú sa emisie skleníkových plynov. Tento prístup môže vytvoriť nové pracovné miesta, znížiť náklady na energiu a podporiť udržateľnosť životného prostredia.
-
Sociálne podnikanie sociálna inovácia, ktorá zahŕňa používanie obchodných stratégií na riešenie sociálnych a environmentálnych výziev. Sociálni podnikatelia vytvárajú udržateľné obchodné modely, ktoré uprednostňujú sociálny vplyv pred ziskom, podporujú pozitívne zmeny a podporujú ekonomický rozvoj. Príkladom je podpora zamestnávania ľudí so zníženou pracovnou schopnosťou, alebo so zdravotným znevýhodnením.
-
Softvér s otvoreným zdrojom sociálna inovácia, ktorá zahŕňa voľné zdieľanie počítačového kódu a softvérových aplikácií, čo umožňuje vývojárom a používateľom efektívnejšie spolupracovať a inovovať. Softvér s otvoreným zdrojom môže podporovať inovácie, znižovať náklady a vytvárať nové príležitosti pre vývojárov a podnikateľov.
TENENET OZ a MPSVaR SR má podpísané memorandum o spolupráci na projekte Národné kompetenčné centrum a Národný kontaktný bod pre EaSI:
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ďalej len MPSVR) má záujem vytvárať vhodnejšie a efektívnejšie nástroje finančnej, ako aj nefinančnej podpory sociálnych inovácií. Aj preto sa MPSVR ako riadiaci orgán pre Európsky sociálny fond (ESF) zapojilo do nadnárodného projektu financovaného z prostriedkov programu EÚ „ Zamestnanosť a sociálne inovácie (EaSI)“ s názvom „Social Innovation Plus – Competence Centres (SI PLUS)“, ktorý je realizovaný spolu s partnermi z Rakúska (L&R Social Research, arbeit plus), Maďarska (IFKA Public Benefit Non-Profit Ltd.) a Bulharska (Sofia Development Association).
Cieľom projektu, ktorý trvá dva roky (máj 2021- apríl 2023), je zriadiť udržateľné Národné kompetenčné centrum pre sociálne inovácie (NKCSI) reagujúce na výzvy pri riešení sociálnych a spoločenských problémov. Prostredníctvom takéhoto centra sa vytvorí centrálny kontaktný bod pre zainteresované strany, odborníkov, akademickú obec a miestne organizácie. Hlavnou ambíciou je vytvorenie podmienok pre systematickú a dlhodobú podporu sociálnych inovácii na Slovensku. Získané výstupy budú taktiež použité pre programovanie a realizovanie ESF+ v programovom období 2021-2027.
Viac informácií nájdete na: https://www.employment.gov.sk/sk/uvodna-stranka/narodne-kompetencne-centrum-socialne-inovacie/
TENENET OZ – Národný kontaktný bod EaSI – Program pre zamestnanosť a sociálnu inováciu (EaSI) je európsky nástroj na podporu kvalitných a udržateľných pracovných miest, ktorý zaručuje primeranú a prijateľnú sociálnu ochranu, bojuje proti sociálnemu vylúčeniu a chudobe a pomáha zlepšovať pracovné podmienky.
Viac informácií nájdete na: